Пошук

Відповідальна місія з довгою історією: як Олександр Роман передавав вогонь на Літніх Олімпійських іграх 1980-го року

Дата: 23.06.2021 08:09
Кількість переглядів: 1449

Фото без опису

Сьогодні відзначаємо Міжнародний Олімпійський День, заснований в січні 1948 року. Цей день присвячений Олімпійським іграм, під час яких традиційно запалювали і передавали вогонь. Звичай виник у Стародавній Греції під час проведення античних Олімпійських ігор. І служив згадкою про подвиг Прометея, що за легендою викрав вогонь у Зевса та подарував його людям. 

У 1928-му році традицію відроджено, вона зберігається й досі. Олександр Роман, мешканець с. Розсошенці, депутат Щербанівської сільської ради та головний спеціаліст Управління ЖКГ, розповів, як більше 40 років тому брав участь у відкритті Літніх Олімпійських ігор 1980-го року. 

Фото без опису

XXII Літні Олімпійські ігри — міжнародне спортивне змагання, яке проходило під егідою Міжнародного олімпійського комітету у місті Москва, з 19 липня по 3 серпня. Традиційно під час відкриття запалювався Олімпійський вогонь, який мали доставити в столицю змагань. Кожному факелоносцю видавали спеціальну форму, а олімпійський факел виготовляли на оборонному заводі.

— Щоб потрапити в склад факелоносців, проводились великі відбори з кількома етапами. На перший етап зібралися тисячі людей. Проте важливо було виконати чітку установку: пробігти кілометр за 4 хвилини. У той час я, наприклад, міг пробігти цю відстань за 3 хвилини. Але важливим була не швидкість, а якість. При цьому треба було пробігти з піднятою рукою, не змінюючи її. Багато було сліз і розчарувань. Спочатку всі охочі бігали навколо Корпусного парку, далі відібрана кількість змагалась на стадіоні “Ворскла” та по самій трасі Київ-Харків. Маршрут передачі вогню пролягав через Київ, Полтаву, Харків, а далі на Москву. Полтава доносила його до кордону з Харківською областю, далі справа за Харковом — на цьому наша місія закінчувалась, — розповів Олександр Роман. 

Фото без опису

12 липня 1980-го року вогонь з боку Києва внесли в Полтаву. Із Києва до Полтави його доставили бронетранспортером, а далі люди знову бігли по 1-му кілометру. Депутат Щербанівської сільради проносив вогонь 13-го числа, в районі Копилів (зараз входять в Терешківську ТГ).

У ті роки чоловік активно займався спортом: спринтом (біг на коротких дистанціях), грою у футбол (був чемпіоном Полтавської області у 1979-му році). І вдало поєднував фізичний розвиток із навчанням в інституті. Депутату Щербанівської громади вдалось пройти відбір та стати частиною важливої історичної події. Для 21-річного Олександра це була велика честь:

— Цей день — визначна подія. Пам’ятаю, як вздовж всієї траси Київ-Харків стояло багато людей. Коли заносили вогонь на стадіон “Ворскла” імені Олексія Бутовського (тоді він носив назву “Колос”), туди неможливо було потрапити. До сих пір з гарними емоціями згадую той час. Багато людей хотіло потрапити на цю подію, а мені вдалось навіть пронести вогонь, — пригадує Олександр Роман. 

Олімпійський рух має за мету виховувати молодь за допомогою спорту в дусі кращого взаєморозуміння і дружби, сприяючи, у такий спосіб, створенню кращого й спокійнішого світу. Тож бажаємо всім нам цього і вітаємо зі святом!

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь