У Щербанівській ОТГ допомагатимуть створенню ОСББ
З 1 січня 2020 року органи місцевого самоврядування не мають права утримувати багатоквартирні будинки. У Щербанівській сільраді вивчають це питання, щоб допомогти мешканцям із ремонтами під’їздів та благоустроєм прибудинкових територій.
Зміни до законодавства у сфері ЖКГ ставлять мешканців багатоквартирних будинків перед необхідністю самим вирішувати долю своїх будівель. Це викликає багато питань з боку населення. Для роз’яснення ситуації у районному будинку культури у Щербанях представники проєкту HOUSES провели зустріч із мешканцями громади.
Проєкт HOUSES впроваджується Програмою розвитку ООН та фінансується Європейським Союзом. Його мета — мобілізувати співвласників багатоквартирних будинків на спільні дії, зокрема на створення ОСББ та підвищення енергоефективності житла.
Нагадаємо, ОСББ — це об'єднання співвласників багатоквартирних будинків.
— Ми розповідаємо про законодавчі зміни у сфері житлово-комунального сектору, відповідальність за багатоквартирні будинки та права їхніх мешканців, правила управління такими будівлями. Цей захід для мешканців неорганізованих будинків. Щоб вони визначилися з тим, хто і як займатиметься утриманням їхніх житлових споруд і прибудинкових територій, — зазначила національний консультант від програми HOUSES Алла Лимарь.
Від 1 січня 2020 року органи місцевого самоврядування мають право лише співфінансувати ремонти багатоквартирних будинків та облаштування прибудинкових територій. Для цього необхідно, щоб мешканці будинків створили ОСББ та зареєстрували їх, як юридичні особи.
Зміни до законодавства відкривають для мешканців багатоквартирних будинків три шляхи.
1. ОСББ — провести загальні збори власників квартир, створити ОСББ, зареєструвати його й обрати управителя. За допомогою ОСББ мешканці самостійно визначають, як, що і коли ремонтувати в будинку, а також можуть розраховувати на фінансову підтримку з боку сільради. Крім того, ОСББ може звернутися за допомогою до «Фонду енергоефективності», який існує завдяки міжнародним донорам, чи оформити «Теплий кредит». Обидві програми передбачають заміну вікон та дверей у під’їздах, встановлення пунктів регулювання тепла (котлів у підвалах), утеплення фасаду.
2. Шлях самозабезпечення (якщо у будинку менше 20 квартир). Мешканці проводять збори без створення ОСББ, самостійно вирішують питання ремонтів та благоустрою. Однак, долучитися до програм енергоефективності такі будинки не можуть, як і розраховувати на допомогу сільради.
3. Залучення сторонньої управлінської компанії. Мешканці не створюють ОСББ і погоджуються на тих управителів (фізичних чи юридичних осіб), які, згідно з конкурсом, обирає для них орган місцевого самоврядування. У цьому випадку доля будинку залежатиме від добросовісності управлінської компанії.
Проєкт HOUSES існує майже рік. Інформування населення проводиться на регулярній основі. Зустрічі з мешканцями багатоквартирних будинків відбулися у багатьох громадах Полтавщини: Пирятині, Терешках, Гребінцях, Засуллі тощо. Алла Лимарь зазначила, що зустрічі з населенням триватимуть.
— Потрібно створювати не тільки ОСББ, а будь-яку форму самоорганізації та самоуправління. Щоб люди, маючи у приватній власності квартири, розуміли, хто є власником будинків. Це важливо. Щербанівська сільрада допомагає мешканцям самоорганізуватися та створити ОСББ чи іншу форму управління багатоквартирними будинками, — наголосив сільський голова Ігор Процик.