12 квітня – Всесвітній день авіації і космонавтики

  • 684

«Про політ Гагаріна я почув у Щербанях...»

   Як дивно часом переплітаються людські долі! Колись цілком випадково потрапила до рук книга «Феномен Гагаріна». Здивувало прізвище автора на обкладинці «В.Россошанський». Щось, ніби рідне, бо одразу  Розсошенці згадалися… Може, й справді наш земляк? Ні, виявилося, що Володимир Россошанський із Саратова. Та  з’ясувалося, що його пращури й справді були переселенцями з Полтавської губернії, які освоювали Поволжя. 

  Але найдивнішим виявилось інше. «Про політ Гагаріна я почув саме у Полтаві, точніше у Щербанях, де стояла наша частину ПВО, у якій я на той час служив. Пам’ятаю, хтось прибіг зі штабу і повідомив, що тільки-но про цю події повідомило радіо. Всі вискочили з казарми, й почали одразу дивитися в небо, так ніби могли побачити ту ракету! Замість неї «літали»  над головами наші пілотки, всі обнімали один одного. Та й на вулицях самого міста відбувалося щось неймовірне: «А ви чули?..Чули?... Гагарін! Космос! Ур-р-а!», - згадував автор.  

   І хоч сам Россошанський не став ні космонавтом, ні навіть льотчиком, а все життя працював викладачем, та космос, сам Юрій Гагарін відтоді назавжди стали сенсом його життя. Він написав кілька книг про першого космонавта, найвідомішою серед яких стала «Феномен Гагаріна». А найголовнішим дітищем його життя став  народний музей Юрія Гагаріна  у Саратові.

  На жаль, самого Володимира Россошанського уже немає серед живих, він помер 2003 року. Та музей діє і нині, поповнюючись усе новими і новими експонатами.  

  

   Віталій СКОБЕЛЬСЬКИЙ