Пошук

Особливості оголошення призовників у розшук

Дата: 09.06.2023 13:42
Кількість переглядів: 91

Фото без опису

Останнім часом мережею шириться інформація, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оголошують призовників у розшук, якщо ті не зʼявилися у військкомат. Фахівці системи безоплатної правової допомоги вирішили проаналізувати законодавчі норми з цього питання та ознайомити з ними громадян.  

Процедура оголошення особи в розшук передбачена кримінальним процесуальним кодексом України та здійснюється виключно після оголошення особі підозри у вчиненні кримінального правопорушення.

Оголошення розшуку підозрюваного передбачає обов'язковість належного повідомлення підозрюваного про виклик до слідчого, прокурора, неявку на виклик без поважних причин та наявність підтвердженого факту відсутності відомостей про місцеперебування підозрюваного або перебування його за межами України.

Виходячи з норми статті 281 Кримінального процесуального кодексу України, законодавець передбачає наступні підстави оголошення підозрюваного в розшук:

місцеперебування підозрюваного невідоме;

особа перебуває на тимчасово окупованій території України або  за межами України та не з’являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення по такий виклик;

слідчий, прокурор вжив усі необхідні заходи щодо встановлення місцеперебування підозрюваного.

Якщо в результаті вжитих заходів місцеперебування підозрюваного встановити не вдалося, оголошується його розшук.

До матеріалів досудового розслідування приєднуються документи, які свідчать про те, що підозрюваний переховується і його місцеперебування невідоме, а саме:

підтвердження про отримання підозрюваним повістки про виклик (у порядку ст. 133 Кримінального процесуального кодексу України);

постанова про привід підозрюваного і результати її виконання (відповідно до вимог статей 140-143 Кримінального процесуального кодексу України);

протоколи допитів, інших слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) дій, які було проведено з метою встановлення місцеперебування підозрюваного;

довідки (з місця роботи, навчання, паспортної служби, військкомату, прикордонної служби, медичного закладу) тощо.

У разі вчинення військовозобов’язаним адміністративного правопорушення передбаченого статтями 210210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов’язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки доставити таких осіб до територіальних центрів.

Це передбачено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022.

Відповідно до вищевказаного порядку, Національна поліція за повідомленнями районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, здійснює досудове розслідування стосовно осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, передбачені статтями 335336337 Кримінального кодексу України.

Тобто, відповідно до законодавчих норм працівники «військкоматів» можуть звернутися до органів національної поліції з повідомленнями щодо вчинення кримінального правопорушення, а також щодо доставлення призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які порушили правила військового обліку, або законодавства щодо оборони, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Але в той же час, на законодавчому рівні вони не наділені прямими повноваженнями щодо оголошення у розшук призовників.

У разі виникнення питань правового характеру, звертайтеся до фахівців Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40 або до найближчого бюро правової допомоги.

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи правової допомоги – 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).

Також отримати правову допомогу можна дистанційно:

  • скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR, або завантажити мобільний застосунок «Твоє право», перейшовши за посиланням https://bit.ly/3iorbkE;
  • у месенджерах Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html та Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html;
  • у кабінеті клієнта на сайті системи БПД https://cabinet.legalaid.gov.ua/;
  • правові консультації також можна переглянути на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid, що розміщена за адресою www.wiki.legalaid.gov.ua.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь